sygnet

ALICJA PAWLUK-CHOCHOLSKA

Absolwentka Instytutu Edukacji Artystycznej na Akademii Pedagogiki Specjalnej. W 2021 obroniła dyplom licencjacki (Ciałopozytywność. Ciało kobiece w sztuce), a w 2023 uzyskała tytuł magistry (Odejście i Bycie. Kto umiera? O śmierci i towarzyszeniu w ostatnim etapie życia). Zainteresowaniem autorki jest terapeutyczna moc sztuki. Była pracownica Warsztatu Terapii Zajęciowej, współpracowała z osobami w kryzysie psychicznym oraz z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Aktualnie zajmuje się metodyką nauczania artystycznego.  


ABSTRAKT  

SZTUKA WYRAŻA TO CO NIEWYRAŻALNE 

Projekt artystyczny „Odejście i Bycie” podejmuje tematykę śmierci. Motywacją jego rozpoczęcia było doświadczenie straty ojca i proces żałoby. Cykl składa się z dwudziestu prac stworzonych w pracowni grafiki warsztatowej. Prace są mieszanką różnych technik druku: sucha igła, akwaforta, akwatinta, miękki werniks, odprysk, linoryt, litografia. Proces powstawania grafik jest nowatorski i eksperymentalny.  

Ważnym elementem w tworzeniu dyplomu był dla mnie sam proces twórczy. Jestem arteterapeutką i przy prowadzeniu warsztatów w tym zakresie podkreślam, że istotą działania jest działanie, a nie wynik. Przy pracy nad dyplomem po części się tym kierowałam. Nie miałam projektów, planów, szkiców. Wszystko wychodziło spod mojej ręki z gestu i odczucia. W ten sposób nawiązywałam dialog córka-ojciec. Wolno powiedzieć, że było to działanie katartyczne, więc być może stanowiło czynnik leczący w mojej żałobie. Myślę, że ukazuje to moc którą niesie ze sobą sztuka. To, że możemy poprzez nią wyrażać niewyrażalne rzeczy. To, że sztuka może leczyć i wspierać. Nie jestem jeszcze uzdrowiona po tej stracie, nie wiem czy mogę kiedyś być, jednak moje serce jest już bardziej otwarte na pójście dalej. 

międzynarodowa konferencja naukowa
SZTUKA UCZY – POMAGA
23-24/11/23
Instytut Edukacji Artystycznej
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
Szczęśliwicka 40, 02-353 Warszawa
+48 22 419 18 01  
sup@aps.edu.pl