KATARZYNA CHUDYŃSKA-SZUCHNIK 

Dziennikarka, przewodniczka miejska, adiunkt w Muzeum Warszawskiej Pragi. Od 2015 roku promuje i wspiera lokalną wytwórczość. Autorka książki „Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów”. Kuratorka wydarzeń „Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy”, programu edukacyjnego „Projektowanie z rzemiosłem” wspólnie z dr Pawłem Jasiewiczem z Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie. Pomysłodawczyni „Szkoleń warsztatowych z rzemieślnikami” w ramach Modelowej Rewitalizacji Miast. Kuratorka wystaw „Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem”. Od 2019 roku koordynuje PraRzemkę  Pracownię Rzemieślniczą w Muzeum Pragi, wyposażoną w tradycyjne, ocalone od zapomnienia narzędzia i maszyny, w celu międzypokoleniowego przekazywania rzemiosła oraz rozwoju nowych kierunków. Prowadzi kanał filmowy z dokumentacją projektów i pracowni rzemieślniczych: 
https://vimeo.com/wykonanenaprawymbrzegu 


ABSTRAKT

KATARZYNA CHUDYŃSKA – SZUCHNIK / RZEMIOSŁO / NIEFORMALNA EDUKACJA DOROSŁYCH 

MAMY NOWEGO CZELADNIKA! – ROZWÓJ UMIEJĘTNOŚCI MANUALNYCH W PRACOWNI RZEMIEŚLNICZEJ W MUZEUM WARSZAWSKIEJ PRAGI, ODDZIAŁ MUZEUM WARSZAWA 

Od 2019 roku w Muzeum istnieje nietypowa przestrzeń edukacyjna – Pracownia Rzemieślnicza – PraRzemka. To przestrzeń warsztatowa i sala ekspozycyjna w jednym. Znajdują się tam narzędzia, maszyny i artefakty z takich rzemiosł jak krawiectwo, cholewkarstwo, szewstwo, kaletnictwo, rymarstwo, modniarstwo i czapnictwo. PraRzemka jest efektem wcześniejszych działań podejmowanych wokół lokalnego rzemiosła, od 2015 roku. Był to program wizyt w pracowniach rzemieślniczych pt. Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy, Festiwal Rzemieślników, Projektowanie oparte na rzemiośle realizowane razem z Wydziałem Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Szkoleń warsztatowych z rzemieślnikami. Bezpośrednią inspiracją było przekazanie pełnego wyposażenia pracowni krawieckiej przez Walentego Piecyka, a także narzędzi z pracowni kaletniczej Ryszarda Wojtulskiego oraz kilkunastu innych rzemieślników. Od czterech lat odbywają się tu warsztaty dla osób dorosłych, w których instruktorami są najczęściej lokalni rzemieślnicy seniorzy – ci, którzy zamknęli swoje warsztaty, ale dzięki zajęciom w Muzeum mają kontakt z zawodem. Okazjonalnie zajęcia prowadzą również projektanci, jak Ewelina Czaplicka Ruducha, autorka koncepcji plastycznej PraRzemki czy przedstawiciele nowej fali rzemiosła. W trakcie wystąpienia przybliżę nasz najpopularniejszy cykl warsztatów pt. Otwarta Pracownia Kaletnicza, gdzie rolę mistrza – instruktora pełni mistrz Ryszard Wojtulski, od niedawna wspierany przez kolegę po fachu Kazimierza Szymańskiego. W trakcie zajęć uczestnicy własnoręcznie wytwarzają wybrany przez siebie wyrób kaletniczy bądź naprawiają przyniesiony plecak, torbę czy portfel. Scharakteryzuję odbiorców tych zajęć, opowiem z jakimi oczekiwaniami przychodzą, jak odbywa się międzypokoleniowy transfer umiejętności i jak zajęcia wpływają na kompetencje uczestników. 

międzynarodowa konferencja naukowa
SZTUKA UCZY – POMAGA
23-24/11/23
Instytut Edukacji Artystycznej
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
Szczęśliwicka 40, 02-353 Warszawa
+48 22 419 18 01
sup@aps.edu.pl